Redzes pārbaude – kā gudri atrast speciālistu?

Daudzi cilvēki līdz galam neizprot tieši ar ko atšķiras savā starpā optometrists un tāds ārsts, kā oftalmologs, vai kas tad ir optiķis. Īstenībā, tas ir tāpēc, ka samērā ilgus gadus ikviens acu ārsts jau tika saukts par okulistu. Laikam ejot, daudzas klīnikas uzsāka izmantot jaunu terminoloģiju, savukārt cilvēki palika nesaprašanā, kas jau ir kurš vai pie kāda ārsta ir īsta redzes pārbaude. Tālāk rakstā mēģināsim tikt skaidrībā, ar ko tad nodarbojas minētie speciālisti, starp kādām profesijām ir atšķirība un kur tās nav. Tā arī varēsiet noskaidrot, kā atrast speciālistu, kā arī kam tieši vērst īpašu uzmanību.

Kas var pārbaudīt acis?

Tad kādi būtu acu speciālisti? Pirms tam jau bija kāds speciālists okulists, kur un gājām pārbaudīt acu asumu, taču tagad redzes ārsti pilda noteiktas darbības, atbilstoši savai specialitātei. Optometrists jau ir speciālists, kurš darbojas ar acu problēmām, savukārt, kuram ir medicīnas personas sertifikāts atbilstoši savai kvalifikācijai, kas ir jāatjauno ik pēc pieciem gadiem. Šis ārsts izmeklē pamata slimības, tad, kad tiks veikta redzes pārbaude, darbojoties gan ar pašu redzi, gan jau ar pašu acs orgānu. Šis speciālists jau var izrakstīt arī brilles vai lēcas acīm. Bet, kad būs konstatētas problēmas, optometrists pacientu nosūta jau uz pašu ārstēšanu. Šādu ārstēšanu veic oftalmologs acu ārsts. Oftalmologs – okulists, kura jau pienākumos ietilpst redzes pārbaude, ārstēšana, diagnostika, medikamentu nozīmēšana, gan arī ir tāda veida oftalmologi, kuri veic acu operācijas. Kā arī šie speciālisti palīdzēs izvēlēties koriģējošās brilles vai arī lēcas acīm. Visbeidzot optiķis, kas nav ārstnieciskā persona. Viņš darbojas jau ar pašu recepti, kuru dabūjāt no oftalmologa ārsta vai optometrista. Pats optiķis spēs izveidot koriģējošās brilles pēc receptes, sataisīt rāmjus brillēm, kā arī piemeklēt brillēm materiālus. Pastāv pat saistīta profesija: optometrists, kas ir arī optiķis. Šis ārsts drīkst pārbaudīt acis, kā arī izveidot attiecīgās brilles.

Okulists – uz ko tieši skatīties, tajā brīdī, kad meklējat?

Ir un būs daudzi cilvēki, kam jau vairākus gadus atrasts savs acu ārsts, taču, ko tieši darīt brīdī, kad jau ir nepieciešams oftalmologs vai optometrists, piemēram, bet nemaz nav skaidrs meklēšanas virziens? Bieži vien, ja nepieciešama acu pārbaude, mēs jautājam paziņām. Situācijā, kad nevar sniegt palīdzību paziņas, tad visbiežāk redzes ārsts būs izvēlēts internetā. Mūsdienās tieši par okulistiem arī var sameklēt faktus kā par sertifikātu, tas tad ir pats pirmais, kas jānoskaidro, tā arī, vai, piemēram, pastāv kādas sliktas atsauksmes par doto speciālistu. Klīnikām jau ir savas vietnes, kurās arī reizēm būs minēta speciālista izglītība, kā arī sertifikāti. Un tieši pats galvenais jau ir ārstnieciskās personas sertifikāts, turklāt viņam ir jābūt gan oftalmologam, gan optometristam. Ja Jums vajadzīga ikgadējā redzes pārbaude, ejiet pie optometrista, taču, gadījumā ja rodas jebkādas problēmas pazīmes vai jau gribat iedziļinātu pārbaudi, šajā gadījumā vajadzīgs nu jau oftalmologs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *