ZIEMASSVĒTKU PANTIŅI LIELIEM UN MAZIEM

Ziemassvētki ir gada gaidītākie svētki kā lieliem tā maziem. Neatņemama sastāvdaļa visās ģimenēs ir Ziemassvētku pantiņi, kas tiek skaitīti pie eglītes, lai saņemtu dāvanas. Dažādi Ziemassvētku pantiņi mums tiek mācīti jau no mazām dienām un pantiņš par pīrāgu, kuram abi gali apdeguši, noteikti ir populārākais. Ja agrāk pantiņus mācīja mamma tad tagad daudzi, tostarp bērni, Ziemassvētku pantiņus meklē paši ar interneta starpniecību, lai visiem sagādātu pārsteigumu svētku kulminācijas brīdī. Protams, ka mūsdienās vispopulārāk ir to darīt ar interneta starpniecību. Šādi pantiņus ir iespējams atrast daudz ātrāk un šeit būs gan dzejoļi par Ziemassvētkiem bērniem, gan dažādi ticējumi un paražas. Tradīcijas norise gan ir palikusi nemainīga – dāvana tiek saņemta pēc pantiņa noskaitīšanas.

KĀDAS DĀVANAS IZVĒLĒTIES ZIEMASSVĒTKOS DRAUGIEM?

Dāvanas nekad nav bijis noteicošais svētku svinēšanas iemesls, jo kopābūšana un jauku atmiņu veidošana sniedz daudz lielāku gandarījumu kā taustāmas mantas. Daudziem šie ir mīļākie un siltākie gada svētki, par spīti tam, ka tiek atzīmēti gada aukstākajā periodā, tiek spēlētas spēles un piekoptas dažādas Ziemassvētku tradīcijas. Šajā laikā daudzi kļūst atvērtāki, siltāki un mīļāki, līdz ar to, tas būtu saucams arī par sava veida Ziemassvētku brīnumu. Nenoliedzami cilvēki izvēlas dāvināt lietas ar nozīmi, nevis paķert pirmo, ko ierauga veikala plauktā. Smaidu noteikti izraisīs arī nelielas dāvaniņas. Ziemassvētku vakaru dažādos dažādi pantiņi un novēlējumi, kas šo laiku veidos īpašu.

VAI LATVIJĀ ZIEMASSVĒTKUS VISI SVIN REIZĒ?

Ziemassvētku svinēšanas tradīcijas visā pasaulē mēdz atšķirties. Pareizticīgie Ziemassvētkus svin 7. janvārī, kas pierāda to, ka dažādas ir ne tikai tradīcijas, bet arī svētku gaidīšanas laiks. 15.gadsimtā esošās baznīcas kalendāra maiņas rezultātā, Austrumu baznīca palika pie Juliāna kalendāra, kamēr lielākā daļa pasaules sāka izmantot Gregoriāņu kalendāru. Ziemassvētku gaidīšanas laiks daudziem asociējas arī ar gavēni, turklāt, ar vien biežāk arī Latvijā varam novērot citām valstīm tradicionālas paražas, ko piekopj Ziemassvētku laikā. Par spīti tam, svētku nozīme ir un būs nemainīga – pavadīt laiku un iegūt siltas emocijas ar sev tuviem cilvēkiem. Arī daudzi Latvijas iedzīvotāji izvēlas piekopt savas tradīcijas svētku sagaidīšanai.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *